Hava-Filtresi-Kirli-ise-Motor-Nasıl-Bir-Karışımla-Çalışır

İçten yanmalı motorların çalışmasını sağlayan üç temel unsur bulunur: Ateşleme , yakıt ve hava.  Araç kullanıcılarının birçoğu aracın sadece yakıt ile çalıştığını düşünsede hava etmeni çok önemli bir yere sahip. Çünkü otomobilin ateşlenme esnasında temiz havaya ihtiyacı vardır.

Atmosferdeki kirli havanın doğrudan motora girmesi performans azalmasına ve daha da önemlisi otomobilde hasara neden olabilmektedir. Bu sebeple havanın da filtrelenmesi hayati önem taşımakta.

Eğer Hava Filtresi Kirli Ise Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır?

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır konusuna gelmeden önce hava filtresi hakkında bilgi vermek istiyorum. Yüksek performans elde etmek isteyen araç sürücüleri, araçlarının motorlarının verimini yüksek bir şekilde alabilmeleri için bazı mühim parçalar bulunmaktadır. Bu parçalardan bir tanesi olan hava filtresi , bakımı düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde sadece istenilen performansı değil aynı zamanda maddi açıdan da kayıp yaşamalarını engelleniyor.

Hava Filtresi Nedir?

İçten yanmalı motorlarda, otomobilin gerekli hareketi sağlayacak tepkinin oluşabilmesi belli bir miktarda oksijenin yanma odasına alınmasıyla mümkün hale geliyor. Hava filtresi tamda bu noktada devreye giriyor. Motorun içine giren hava tanecikleri filtre sayesinde zararlı parçacıklardan arındırılmış oluyor.

Böylece silindirler başta olmak üzere motorun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için hayati değere sahip parçalar büyük oranda korunuyor. Standart haldeki filtreler genellikle kağıt malzemesinden kullanılıyor. Filtrelerin süzme işlemi başarılı olabilmeleri için tasarımlarında dar gözenekli yapılar tercih ediliyor.

Fakat imal edildikleri ürünler ve gözeneklerinin dar olması nedeniyle filtrenin belirli aralıklarla bakım yapılması gerekiyor. Şimdi de hava filtresinin ne işe yaradığından bahsedelim.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Otomobil hava filtresi , yakıtın tepkimeye girmesi için gerekli havayı süzme görevini üstleniyor. Malzemesinin kolay bulunabilmesi ve diğer parçalara oranla daha uygun fiyatlı olmasına rağmen otomobilin en önemli parçalarından birisidir. Çünkü hava filtresi tıkalı olduğu zaman motordan  beklenen performansı veremiyor. Kalitesiz ürünlerin kullanılması ile motora zarar verebiliyor.

Hava Filtresi Aracin Hangi Kisminda Bulunuyor?

Hava filtresi çoğu marka ve modellerde motorun farklı kısımlarında yer alıyor. Genellikle motor kaputunun altında aracın sağ yada sol bölümünde plastik bir kutuda yer alır.

Performans Hava Filtresinin Diğer Filtrelerden Farki Nedir?

Standart hava filtrelerinin dar gözenekleri, normal şartlarda aracı korumak için gerekli görevini yapıyor. Fakat bu durumda tam anlamıyla performanslı bir veri elde edemiyoruz. Çünkü standart hava filtreleri dar gözenekli olduğu için sadece belli bir miktarda havayı temizleme şansına sahip oluyor. Bu sebeple otomobilinden daha çok verim almak isteyen birisi standart hava filtreleri yerine performans hava filtresini tercih ediyor.

Aracın devri yükseldikçe performans etkisi daha fazla olan bu parçanın kutu içi ve açık hava filtresi olmak üzere iki farklı çeşidi bulunuyor. Açık hava filtresi hacim olarak daha büyük olduğu için yüksek miktarda havayı kolaylıkla emebiliyor. Sesli çalışması ile bilinen bu hava filtresi , tasarımları gereği daha az partikül süzebiliyor.

Hava Filtresinin Arizalandiğini Nereden Anlariz?

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır? Aslında burada bu sorun varken nasıl bir sürüş olabileceğini göreceğiz.Hava filtresinin arızalandığını anlamak için yapmamız gereken şey çok basit. Normal bir sürüş yapmak. Sürüş yaptığımız esnada gaz pedalına bastığımız zaman araç normal bir tepki vermiyorsa bu motora alınan hava miktarında veya kalitesinde farklılık olduğu anlamına geliyor.

Böyle arızalarda aracın hızlanması daha da geç gerçekleşiyor. Ayrıca bu gibi durumlarda yakıtın tutuşması için gereken hava miktarı sağlanamadığı için araç daha fazla yakıta ihtiyaç duyarak daha fazla yakıt yakmasını sağlıyor. Marş problemleri, rölantide fazla titreme ve motor gücünde zayıflık görülüyorsa hava filtresinde bir problem olabilir.

Hava filtrelerin değişme sıklığı genellikle çevresel koşullara, aracın kullanım sıklığına bazen de sürüş tarzına bağlı olarak değişebiliyor. Hava filtresini ne zaman değiştireceğinizi net bir şekilde öğrenmek için yetkili servise gidip öğrenebilirsiniz.

Hava Filtresi Temizleme İşlemi Nasil Yapilir?

Otomobilin bulunduğu coğrafyadaki yollara ve bulunduğu coğrafyadaki hava şartlarına bağlı olarak hava filtresinin belli zaman aralıkları ile değişmesi gerekiyor. Aksi durumda hava filtresinin temizlenmemesi aracın performansını düşürüyor . Bunun yanında aracın yakıt tüketiminin artmasına da yol açıyor. Bu durumdan kurtulmak için belli zaman aralıkları ile hava filtresini çıkartıp gözeneklerini kontrol edebilirsiniz. Gözenekler tıkalı ise temizleyici sprey kullanarak  temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Takriben 15 dakika süren bu işlem bittikten sonra soğuk su ile temizleyip kuramaya bırakabilirsiniz. Kuruyan hava filtresini tekrardan yağlama işlemi yaparak yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Performansa olan katkıları sayesinde sürücüler araç bakımı esnasında önceliği hava filtresine veriyor.

Fakat gerek performans artışı sebebiyle gerek insan sağlığının korunması için aracın diğer kısımlarındaki filtreleri de kontrol etmek gerekiyor. Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır ? bunun cevabını vermeden  önce bu uygulamaları yapmanızı tavsiye ediyorum.

Hava Filterisi Nasil Değiştirilir?

Hava filtresi değişimi hava filtresini değiştirmekten daha kolaydır. Değiştirmek için yeni bir hava filtresi almak ve hava filtresinin yerini öğrenmek. Eski hava filtresini yerinden çıkardıktan sonra yeni hava filtresini yerine takabilirsiniz. Burada yapılan en sık hatalardan birisi hava filtresini ters bir şekilde takmak. Bu hatadan kurtulmanın en kolay yolu eski hava filtresinin yerini referans alarak takabilirsiniz.

Hava Filtresinin Değiştirmenin Faydalari Nelerdir?

Hava filtresini düzenli olarak kontrol etmeniz gerektiğinde bu parçayı değiştirmeyi ihmal ediyor ya da gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Fakat aracınızın performansını kaybetmemesi için hava filtresinin kontrol edilmesi gerekiyor. Küçük gördüğümüz bu işlemler ileride araçta daha büyük sorunlara neden olabiliyor. İşte bazı hava filtresinin değiştirmesinin faydaları :

Artan Yakit Verimliliği

Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek aracınızın marka ve modeline bağlı olarak yakıt verimliliğini artırabilir. Kirli veya hasar almış hava filtresi aracınıza gerekli havayı sağlayabilmek için daha da fazla çalışmasına neden oluyor. Bu sebeple araç sorunsuz haline göre daha da fazla yakıt harcıyor. Motorlar genellikle her bir litre için 10bin litreden fazla havaya ihtiyaç duyduğu için hava filtresinin temiz ve bakımlı olması oldukça önemli bir detay.

Daha Düşük Emisyonlar

Kirli ve hasarlı hava filtreleri motora giden havayı azaltarak araçtaki hava-yakıt dengesizliği sağlıyor. Bu dengesizlik aracın motorunun performans kaybetmesine ve sorunlu çalışmasına neden oluyor. Aynı zamanda aracınızın egzoz emisyon ölçümlerinde etkisi gayet büyük. Bu sebeple aracınızı muayeneye götürmeden önce hava filtrelerini kontrol etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Uzun Motor Ömrü

Çok küçük bir parçanın bile bozulmuş olan hava filtresinin içinden geçebilmektedir. Bu parçalar içeri girerek aracın piston ve silindirine oldukça büyük zararlar verebilir. Bu zararlarda oldukça maliyetli hasarlar olduğunu unutmayalım. Hava filtresini düzenli periyotlarla kontrol etmekten kaçınmayalım.

Peki hava filtresini değiştirmek mi yoksa temizlemek mi daha mantıklı gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim.

Genelde araçlarımızda bir sorunla karşılaştığımız zaman parçanın değişmesi gerektiği söylenir. Bu tabi ki hava filtresi için de geçerli. Çünkü ne kadar iyi temizlenirse temizlensin eski hava filtresi yenisi kadar temiz ve verimli olması mümkün değildir. Bu nedenle belirli periyotlarla hava filtresi değişimini tavsiye ediyoruz. Ayrıca hava filtresini temizleme esnasında filtre hassas olabileceğinden hasar görme olasılığı da artıyor.

Gelelim Asıl Konuya: Hava Filtresi Kirli Ise Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır ?

Bu yanmada oksijen miktarı gerçekten çok düşük olur. Planlanandan daha fazla yakıt yakacağı için hem de daha az oksijen olacağı için düşük verimli bir çalışma gerçekleşir. Bu da hem motorun temizli hem de çevre kirliliği açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Hava filtrelerini değiştirmek oldukça önemlidir. Çünkü hem çevremizi hem de aracımızı korumanın bir yolu hava filtresini değiştirmekten geçiyor. Hava filtresi değişmez ise çok fazla yakıt yakar ve motorun verimi düşer. Bu yüzden filtre maliyeti göz ardı etmeden vermemiz gereken önemli bir motor aksamıdır.

Evet. Bugün, hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır ? adlı başlığımız hakkında bilgi vermek istedim . Hava filtresi ile ilgili bir çok konuya değinmeye çalıştım. Burada yazımı bitiriyorum bir sonraki yazılarda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Go Top